رپورتاژ

انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران

انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران

تیرآهن یکی از ارکان اصلی و یکی از مهم ترین مصالحی است که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر صنعت ساختمان سازی، انواع تیرآهن در صنعت نیز کاربرد فراوانی دارد.

تیرآهن ها به طور کلی و با توجه به نسبت بال ها و عرض ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. این پروفیل های ساختمانی که اتفاقا مهم ترین نوع پروفیل های هستند به سه صورت معمولی وارد بازار شده اند. با ما همراه باشید تا چیزهای بیشتری درباره ی این مصالح قدرتمند یاد بگیریم :

انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران

تیرآهن و مزیت های استفاده از آن!

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم، تیرآهن یک پروفیل پرطرفدار و شناخته شده است. این پروفیل به دو صورت I  و H به بازار عرضه می شوند.

مواد اولیه ی به کار برده شده در ساخت انواع تیرآهن ، آلیاژهای مختلف از انواع فولاد می باشد. در ساختمان هایی که دارای اسکلت فلزی هستند، تهیه و تامین تیرآهن ها حرف اول را می زند.

در واقع نقش اصلی در تحمل وزن ساختمان و بار وارده بر آن را تیرآهن ها ایفا می کنند. ستون ها، خرپا، نعل درگاه و تیرهای یک ساختمان، همگی از جنس این پروفیل جذاب و مستحکم می باشد.

دو بخش اصلی و تشکیل دهنده ی انواع تیرآهن ها بخش های جان و بال آن ها هستند. به میانی ترین قسمت و اصلی ترین قسمت یک تیرآهن، جان و به کناره ها و لبه های یک تیرآهن، بال گفته می شود.

از آنجایی که تیرآهن ها قطعات از پیش ساخته شده ای هستند که در کارخانه ها تولید می شوند، اجرا و نصب آن ها بسیار آسان تر از بقیه آهن آلات و مصالح ساختمانی به کار برده شده در صنعت ساختمان سازی است.

استفاده از انواع تیرآهن در ارتفاع های خیلی بالا، کاربرد های فراوانی دارد. این پروفیل ها به دلیل شکل ظاهری که دارند، امکان چسباندن چند سازه به یکدیگر را به راحتی فراهم می کنند.

یک مزیت اصلی و خیلی مهم انواع تیرآهن این است که ساختمان هایی که برای ساخت اسکلتشان از این پروفیل استفاده کرده اند، حتی بعد اتمام ساخت نیز قابلیت توسعه ی ساختمان در آن ها وجود دارد.

انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران

انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران

انواع تیرآهن را با هم ببینیم

تیرآهن ها، این پروفیل های پرکاربرد و مستحکم معمولا دسته بندی های زیادی دارند، دسته بندی بر اساس ضخامت بال ها، دسته بندی بر اساس نوع استاندارد ها و و و ، همگی از دسته بندی های مختلف انواع تیرآهن محسوب می شوند.

در ادامه می خواهیم هر آنچه که باید و نیاز است درباره ی انواع تیرآهن بدانید را با هم به اشتراک بگذاریم. اما قبل از هر چیزی و قبل از اینکه بخواهیم حرفی بزنیم شما باید با یک سری اصطلاحات اولیه درباره ی تیر آهن آشنا شوید.

در دسته بندی تیرآهن ها، حرف V نشان دهنده ی سنگین بودن یک تیرآهن و حرف L نشان دهنده ی سبک بودن تیرآهن می باشد.

خب ابتدا برویم سراغ سه استاندارد معروف و جهانی انواع تیرآهن ها که هر خریداری باید با آن ها آشنایی داشته باشد. استانداردهای IPE ، INP و IPB سه نوع استانداردی هستند که تیرآهن ها در آن ها قرار میگیرند.

انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران

آشنایی با تیرآهن IPE : این تیرآهن ها شکلی I مانند دارند و ضخامت بال های ان ها ثابت می باشد. تیرآهن های موجود در ایران و همچنین کشورهای اروپایی معمولا از نوع تیرآهن IPEهستند. در بین نقشه های ساختمانی که توسط دفاتر مهندسی ارائه می شود، استفاده از این تیرآهن معمول بوده و این تیرآهن در بین انواع تیرآهن های دیگر پرطرفدار است.

آشنایی با تیر آهن INP : تمامی تیرآهن هایی که بر طبق این استاندارد تولید می شوند، کارخانه های تولید آن ها در چین و روسیه واقع است. در این مدل تیرآهن ها هر چقدر که از سمت جان تیرآهن به سمت لبه ها پیش می رویم، ضخامت بال های آن کم و کمتر می شود. شکل ظاهری این تیرآهن ها نیز I  می باشد.

آشنایی با تیرآهن IPB : به این تیر آهن ها، تیرآهن پهن گفته می شود. این تیرآهن ها شکل ظاهری H شکل دارند و طول بال های آن ها به نسبت طول بال های تیرآهن IPE، بلند تر است.

تیرآهن های لانه زنبوری : تیرآهن های لانه زنبوری در داخل جان خود دارای یک سری حفره های باز هستند که شبیه لانه ی زنبور است. ساختار این مدل پروفیل ها، ساده و از پیش تعیین شده نیست، بلکه با برش و دوباره جوش دادن انواع پروفیل به دست می آیند.

استفاده از این نوع تیرها باعث می شود که وزن مصالح به کار برده ی شما در ساختمان کاهش پیدا کند که خب این یک ویژگی بسیار عالی برای یک پروفیل ساختمانی محسوب می شود. همچنین با توجه به کاهش وزن تیر مورد نظر، طبیعتا هزینه ی پرداخت شده برای خرید آن ها نیز به نسبت وزن کاهش می یابد.

انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران

کدام تیرآهن را بخریم؟!

خب! ابتدا این جمله را بگوییم که قیمت تمام شده یک خانه که برای فروش گذاشته می شود با قیمت تیرآهن خریداری شده ی آن ساختمان، نسبت کاملا مستقیم و موثر دارد، چرا که بیشترین مصالحی که برای ساخت یک ساختمان از آن استفاده می  شود، انواع تیرآهن هاست.

همان طور که مشاهده کردید خرید انواع تیرآهن برای ساختمان ها آنچنان هم کار آسانی نیست. در واقع بارها و بارها پیش می آید که نقشه ی ساختمانی یک بنا برای تیرآهن بر اساس تیرآهن IPE تهیه شده، حال آنکه بنگاه و یا شرکت مورد نظر تیرآهن های INP را برای مشتری ارسال کرده است و از انجایی که شکل ظاهری آن دو به شدت شبیه به هم هستند، مشتری متوجه تفاوت دو تیرآهن نشده است.

برای خریدی مطمئن حتما دریافت مشاوره ای خوب و صادقانه احتیاج است.  در واقع هر خریداری در هنگام خرید مصالح مورد نیاز ساختمان خود از انواع تیرآهن گرفته تا چیزهای دیگر، احتیاج دارد تا تفاوت ها وشباهت های انواع تیرآهن را بشوند و مقایسه کند و در بنگاه های فروش آهن ارائه ی خدمات مشاوره باید به یک سرویس بدیهی تبدیل شود.

آهن ملل اصفهان یک بنگاه فروش آهن و تمام مشتقات آهن می باشد. این بنگاه آماده ارائه ی خدمات به مشتریان عزیز بوده و تمامی متقاضیان می توانند برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت انواع تیرآهن و باقی مصالح با این مجموعه در ارتباط باشند.

 

طراحی سایت ارزان در شیراز
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا