رپورتاژ

آیا صرافی کوین بیس برای ایرانیان تحریم است؟

آیا صرافی کوین بیس برای ایرانیان تحریم است؟

آیا صرافی کوین بیس برای ایرانیان تحریم است؟ بهترین جایگزین برای صرافی کوین بیس کدام صرافی است؟ بهتر است از صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی استفاده کنیم یا صرافی‌های خارجی بهتر هستند؟ این سوالات و سوال‌های دیگری از این دست، بسیار هستند و سعی داریم در این مقاله به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها بپردازیم.

در ادامه، با محوریت تحریم بودن صرافی کوین بیس برای کاربران ایرانی، مروری کوتاه و کلی بر این صرافی داشته و سپس سه مورد از بهترین صرافی‌های جایگزین کوین بیس برای کاربران ایرانی را معرفی خواهیم کرد که می‌توانند پاسخگوی نیازهای شما در بازار ارزهای دیجیتال باشند.

صرافی کوین بیس (Coin Base) یک صرافی ارز دیجیتال متمرکز است که فعالیت خود را از سال ۲۰۱۲ میلادی در آمریکا آغاز کرده و در حال حاضر یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین در سطح دنیاست. این صرافی، طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و ارائه‌دهنده کامل‌ترین معاملات و خدمات در حوزه ارزهای دیجیتال است.

نگاهی کلی به صرافی کوین بیس (Coin Base)

 

 • بیش از ۲۰۰ کوین و توکن
 • بیش از ۴۰۰ جفت ارز دیجیتال
 • و حجم معاملاتی قریب به چهار میلیارد دلار

داده‌هایی هستند که نشان می‌دهند صرافی کوین بیس بی‌دلیل جایگاه دوم برترین صرافی‌های دنیا در وب‌سایت‌هایی مثل کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) را از آنِ خودش نکرده است.

کوین بیس در حال حاضر به کاربران بیش از ۳۰ کشور مختلف جهان ارائه خدمات دارد. با این حال، نکته‌ای که باید متذکر شویم این است که در راستای پایبندی به تحریم‌های بین‌المللی، ایران جزو این کشورها نیست و کوین بیس دسترسی کاربران ایرانی به پلتفرم خود را محدود کرده است.

در واقع پاسخ این سوال که «آیا صرافی کوین بیس برای ایرانیان تحریم است؟» متأسفانه مثبت است. شما نه می‌توانید از طریق آی‌پی (IP) ایران وارد وب‌سایت این صرافی شوید و نه با استفاده از مدارک هویتی ایرانی قابلیت احراز هویت در آن را دارید، که این احراز هویت اجباری نیز هست.

بر همین اساس، در ادامه سه مورد از بهترین صرافی‌های جایگزین کوین بیس برای کاربران ایرانی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند پاسخگوی نیازهای شما باشند.

بهترین جایگزین کوین بیس برای کاربران ایرانی

قبل از معرفی بهترین جایگزین‌های کوین بیس برای کاربران ایرانی، بد نیست ابتدا این سوال را پاسخ دهیم که این بهترین جایگزین‌ها، چه ویژگی‌هایی را باید داشته باشند؟

 • دسترسی

احتمالاً اولین معیاری که بهترین جایگزین کوین بیس برای کاربران ایرانی دارد این است که مثل این صرافی ایرانی‌ها را محدود و تحریم نکرده باشد. صرافی‌های بسیاری هستند که حتی از کوین بیس هم بالاتر و بهترند – مثل صرافی بایننس (Binance) – اما کاربران ایرانی قابلیت دسترسی به آن‌ها را به دلیل تحریم‌ها ندارند.

 • امنیت و اعتبار

معیار دومی که باید مد نظر داشت، امنیت و اعتبار صرافی مورد نظر است. اگر چه ممکن است خیل عظیمی از صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی و خارجی آماده ارائه خدمات به شما بدون تحریم، محدودیت یا حتی احراز هویت باشند، اما آیا همه این صرافی‌ها قابل اعتماد هستند؟

شما باید در کنار دسترسی، پلتفرمی را برای معاملات خود و سپردن دارایی‌هایتان به آن انتخاب کنید که معتبر است، ویژگی‌های امنیتی مورد نظر شما را تأمین می‌کند و تاکنون شکایت یا تخلفی از سوی آن گزارش نشده و رویکرد ایمنی ارائه داده است.

 • امکانات و خدمات

سومین معیار، خدمات و امکاناتی است که صرافی مورد نظر در اختیار شما قرار می‌دهد. تعداد ارزهای دیجیتال، کارمزدهایی که صرافی عرضه می‌کند، بازارهای معاملاتی، ارزش بازار، نقدینگی و معیارهایی از این دست، همگی می‌توانند در نتایج معاملات و سرمایه‌گذاری‌های شما دخیل باشند و درنتیجه باید آن‌ها را نیز مد نظر داشته باشید.

در کنار موارد عنوان‌شده، رابط کاربری صرافی مورد نظر، اجباری‌بودن یا نبودن احراز هویت در آن و نحوه انجام آن، دارا‌بودن کیف پول اختصاصی امن یا برنامه موبایلی، پشتیبانی – به ویژه به زبان فارسی – و فاکتورهایی از این قبیل نیز اهمیت دارند که نباید نادیده گرفته شوند.

گزینه‌های موجود

در این میان، شما سه انتخاب خواهید داشت:

 • صرافی ارز دیجیتال ایرانی
 • صرافی ارز دیجیتال متمرکز خارجی (که در دسترس است)
 • صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز خارجی

صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی به جرأت بهترین جایگزین کوین بیس برای کاربران ایرانی هستند. شما هیچ‌گونه نگرانی از بابت امنیت این صرافی‌ها در صورت معتبر‌بودن ندارید و می‌دانید که قرار هم نیست هیچ‌گاه تحریم شوید.

گزینه دوم، صرافی‌های متمرکزی هستند که دستِ کم هنوز دسترسی کاربران ایرانی را به پلتفرم خود محدود نکرده‌اند. هنوز هم برخی از صرافی‌های رده بالای خارجی، حاضر به ارائه خدمات به کاربران ایرانی حتی بدون احراز هویت نیز هستند که می‌توانید با در‌نظر‌گرفتن تمهیدات امنیتی از آن‌ها استفاده کنید.

گزینه سوم نیز صرافی‌های غیرمتمرکزی هستند که بدون تحریم در اختیار همه کاربران جهان از جمله ایرانی‌ها قرار دارند و می‌توانند جای خالی پلتفرم‌های متمرکز را پر کنند.

ببینیم که پیشنهادهای این مقاله برای سه گزینه بالا چیست؟

صرافی ارز دیجیتال همتاپی (Hamtapay)

صرافی ارز دیجیتال همتاپی (Hamtapay)

صرافی همتاپی (Hamtapay)، یکی از معتبرترین صرافی‌های داخلی است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۸ در مشهد آغاز کرده است. این صرافی سعی دارد تا با تکیه بر تیمی پویا و متخصص، بهترین سرویس‌های بومی هم‌تراز با کیفیت جهانی را به کاربران خود ارائه داده و به آرمانِ توسعه فناوری بلاکچین در کشورمان جامه عمل بپوشاند.

نام صرافی همتاپی | Hamtapay
نوع صرافی صرافی متمرکز ایرانی
سال راه‌اندازی ۱۳۹۸ شمسی
دفتر مرکزی ایران؛ مشهد
تعداد توکن‌ها بیش از ۲۰ ارز دیجیتال

ثبت‌نام در صرافی، احراز هویت در آن و استفاده از خدماتش بسیار سریع و ساده است و از طریق وب‌سایت آن به نشانیhamtapay صورت می‌گیرد.

مزیت‌ها، خدمات و امکانات صرافی همتاپی به شرح زیر هستند:

 • خرید و فروش آسان در تالار معاملات
 • پشتیبانی از تعداد قابل توجهی از ارزهای محبوب
 • پشتیبانی از بازارهای ریالی و دلاری به صورت هم‌زمان
 • پلتفرم آنلاین و جامع مبادلات ارزهای دیجیتال
 • ارائه سطح بسیار بالایی از امنیت و اعتبار
 • کیف پول اختصاصی ارزهای دیجیتال
 • پشتیبانی آنلاین ۲۴ساعته و …

صرافی ارز دیجیتال بینگ ایکس (BingX)

صرافی بینگ ایکس (BingX) یکی از معدود صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز خارجی است که هنوز هم بدون توجه به تحریم‌های بین‌المللی حاضر به ارائه خدمات برای کاربران ایرانی است.

این صرافی، در سال ۲۰۱۸ میلادی در سنگاپور راه‌اندازی شده و در حال حاضر بیش از ۱۰میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. بینگ ایکس جزو ۲۰ صرافی برتر کوین مارکت کپ است، بیش از ۶۰۰ ارز دیجیتال و ۶۳۰ جفت ارز را پشتیبانی می‌کند و از نظر خدمات و امکانات نیز جزو صرافی‌های محبوب کاربران ایرانی است.

نام صرافی بینگ ایکس | BingX
نوع صرافی صرافی متمرکز خارجی
سال راه‌اندازی ۲۰۱۸ میلادی
دفتر مرکزی سنگاپور
تعداد توکن‌ها بیش از ۶۰۰ ارز دیجیتال

تنها نکته‌ای که در مورد استفاده از صرافی بینگ ایکس به‌عنوان جایگزینی برای صرافی تحریم‌شده کوین بیس وجود دارد این است که هر لحظه احتمال تحریم این صرافی نیز وجود دارد؛ درست مثل کوکوین و غیره که به تدریج به جرگه صرافی‌های تحریمی پیوسته‌اند.

صرافی یونی سواپ (Uni Swap)

و اما آخرین جایگزین صرافی کوین بیس برای کاربران ایرانی، یک صرافی غیرمتمرکز تحت عنوان یونی سواپ (Uni Swap) است. این صرافی، در سال ۲۰۱۸ میلادی روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده و امکان معامله توکن‌های ERC-20 را فراهم کرده است.

نام صرافی یونی سواپ | Uni Swap
نوع صرافی صرافی غیرمتمرکز خارجی
سال راه‌اندازی ۲۰۱۸ میلادی
تعداد توکن‌ها بیش از ۶۰۰ ارز دیجیتال

اگرچه برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال مثل پنکیک سواپ (Pancake Swap) اعلام کرده‌اند که حتی بدون احراز هویت نیز حاضر به ارائه خدمات به کاربران ایرانی نیستند، اما تاکنون گزارشی مبنی بر مسدودسازی یا محدودیت حساب‌های ایرانی‌ها در یونی سواپ منتشر نشده است.

یونی سواپ اولین صرافی غیرمتمرکز در رده‌بندی کوین مارکت کپ است و بیش از ۱۰۰۰ کوین و توکن و بالغ بر ۲۰۰۰ جفت ارز در آن پشتیبانی می‌شوند.

برای استفاده از خدمات این صرافی، کافی است از طریق وب‌سایت رسمی یونی سواپ وارد آن شده و سپس کیف پول خود را به شبکه متصل کنید. گفتنی است کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet) نیز قابلیت اتصال به این صرافی را دارد.

جمع‌بندی

آیا صرافی کوین بیس برای ایرانیان تحریم است؟ بله؛ متأسفانه صرافی کوین بیس نیز مانند بسیاری از دیگر صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز خارجی، دسترسی کاربران ایرانی را به دلیل تحریم‌های بین‌المللی محدود کرده است. اما چند گزینه به‌عنوان جایگزین کوین بیس برای کاربران ایرانی داریم:

 • صرافی ارز دیجیتال ایرانی همتاپی (Hamtapay)
 • صرافی ارز دیجیتال متمرکز بینگ ایکس (BingX)
 • صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز یونی سواپ (Uni Swap)

این سه صرافی، می‌توانند گزینه‌های خوبی برای جایگزینی کوین بیس برای کاربران ایرانی باشند که جزئیات بیشترشان در متن مقاله آمده است.

طراحی سایت ارزان در شیراز
امتیازات این پست post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا